Čistá lymfa, půl zdraví

30.04.2012 23:32
 
Trápí vás únava? Otékají vám nohy? Stydíte se svléknout do plavek kvůli neustále se rozpínající celulitidě? Ať děláte, co děláte, pomerančová kůra nemizí a únava je den ode dne horší… Ale začněme pěkně od lymfy!

Lymfatický systém, který je tvořen lymfatickými cévami, mízními uzlinami a některými vnitřními orgány, odvádí z lidského těla škodlivé látky, viry, bakterie a infekční zárodky. S pomocí lymfy (mízy), bezbarvé a čiré tekutiny, se distribuují vstřebané živiny do krevního oběhu a současně se do ní absorbují nahromaděné toxiny a další odpadní látky, které pak vyplavuje z těla ven.

Za normálních okolností protečou lidským tělem denně zhruba čtyři litry lymfy. V lidském těle se nacházejí čtyři hlavní lymfatická centra: levá a pravá tříselná uzlina a levá a pravá mízní uzlina v podpaží. Je-li však lidský organizmus dlouhodobě vystaven stresu a škodlivému prostředí, tělo se oslabuje, stejně tak i imunitní systém. Proudění lymfy se zpomaluje, lymfatické cévy jsou postupně zaneseny nečistotami a organizmus pomalu kolabuje. Na začátku všeho je nic neříkající únava, kterou však postupem času doplní další příznaky: otoky obličeje, nohou, zadržování tekutin v těle, časté migrény, zhoršující se celulitida či celkově oslabená imunita.

Jak účinně rozhýbat lymfu:

Lymfodrenážní čaj

Jedná se o speciální bylinkový čaj (květ ibišku, listy pampelišky, květ vřesu, květ měsíčku, květ jetele lučního, květ a nať třapatky, pýr oddenek, citronella). Jednu čajovou lžičku směsi přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Poté čaj přeceďte a vypijte ještě zatepla. Čaj se pije jedenkrát až dvakrát denně. Očistnou kúru opakujte dvakrát ročně. Délka jedné kúry je šest týdnů.

V průběhu šestitýdenní kúry omezte konzumaci tučných mléčných výrobků, jezte syrovou zeleninu, zejména celer, petržel, mrkev, kedlubny a zelí. Do svého jídelníčku kromě toho zařaďte dostatečné množství jablek, která mají blahodárný vliv na krevní oběh i lymfatický systém. Vyvarujte se však náročné fyzické činnosti. Při nadměrné fyzické námaze znečištění v uzlinách narůstá.

Výborným pomocníkem pro čištění lymfatického systému  je čerstvá grepová šťáva.

 

Lymfodrenážní masáž

Manuální lymfodrenážní masáž se provádí prostřednictvím lehkých a jemných doteků, které opisují lymfatický systém po celé jeho délce. Drenáž se provádí pod přiměřeným tlakem pomalými kruhovými či spirálovitými pohyby. Tlak jednotlivých hmatů nesmí být kratší než jednu sekundu. Jen tak bude tok tekutin v podkoží dostatečně stimulován.

Hmatová drenážní technika vyžaduje podrobné znalosti mízního systému. Aby byla masáž účinná, musí být lymfa stimulována ve správném směru. Masáž proto provádíme od lymfatických center směrem k perifériím. Při masáži dolních končetin začínáme nejdříve jemně masírovat hrudní mízovod, poté pokračujeme k tříselným uzlinám, následují stehna a lýtka. Prsty na noze masáž uzavírají. POZOR! U klasické masáže je tomu právě naopak.

Lymfodrenážní čaj zakoupíte v běžné lékárně či v obchodě se zdravou výživou (https://www.lekarna.cz/ryor-lymfodren-bylinny-caj-20x1-5g/ ).

Zdroj: https://www.zdrave.cz/

 

Zpět