Jak přestat absorbovat negativní energii jiných lidí

17.10.2015 13:42

Jesse Herman a Steven Bancarz

Empatie je schopnost rozpoznat a cítit emoce jiných lidí. To je samozřejmě velmi dobrá a užitečná vlastnost, ale velmi citlivým empatikům se často stává, že mnoho z té bolesti a utrpení ostatních přímo absorbují, čímž pak zase na oplátku trpí sami.

Pokud jste už někdy byli v místnosti spolu s nějakým vysloveně negativním člověkem, tak víte, jak toxickou energii takoví lidé do svého okolí vysílají. Naučit se zamezit vstřebávání energií jiných lidí je velmi důležitá duchovní dovednost. Zde je několik věcí, které byste si v tomto ohledu měli uvědomit a začít se podle nich řídit.

1) Nemůžete vyhovět všem.

 

Když vás někdo šikanuje, neustále si na vás stěžuje nebo vás sráží, nedávejte si za cíl přesvědčit ho, aby vás měl rád. To vás jen stáhne hlouběji do pole té negativní energie a vy začnete být energeticky závislí na jeho názorech na vás.

Nebudou vás tu mít všichni rádi. Každý je zde na Zemi z jiného důvodu. Mějte rádi v první řadě sebe. Tak si vytvoříte silové pole, které bude obalovat ostré hrany názorů lidí kolem vás a zabrání tomu, aby vás tyto jejich názory nějak vysávaly.

A také si pamatujte, že nemůžete lidi měnit. Nedělejte si poslání z toho, že je budete „napravovat“. Někdy bývá nejlepší nepokoušet se o aktivní změnu, ale přestat prostě krmit energii, kterou na vás takový člověk promítá. 

2) Buďte opatrní na to, koho si pozvete do života.

 

Vaše tělo, mysl a bezprostřední okolí, to je váš chrám. Koho si do něj zvete? Prochází se v něm každý, komu se zachce? Musejí si lidé očistit boty, než do něj vstoupí, nebo jim dovolujete, aby vám do duše natahali bahno? V Brazílii mají jeden takový slangový výraz: folgado. Doslova to znamená líný nebo zhýralý, ale víceméně je to označení pro vyžírku. Přímý ekvivalent angličtina nemá, protože folgado je spíš druh mentality než způsob života.

Když takovému člověku dáte jeden den krajíc chleba, tak druhý den přijde a bude chtít hned bochník. Když mu dovolíte, aby u vás o víkendu přespal, bude se snažit zůstat týden (nebo dva!). Svého času jsem si myslel, že je moje žena vůči některým sousedům příliš odměřená. Jakmile mi došlo, že takhle jen chrání sebe a náš domov, přijal jsem její přístup za svůj.

Je báječné být velkorysý, ale mezi velkorysostí a stavem, kdy vás nějaký chytráček využívá, může být velmi tenká hranice a na tu bychom se měli zaměřit. Pak člověk kvůli nějakému takovému „folgadovi“ nemá energii na to, aby pomohl tam, kde je to opravdu potřeba.

3) Parazitovi odeberte svou pozornost

 

Parazit bez hostitele nepřežije. Kdykoli někomu věnujete pozornost, věnujete mu i svou energii. Cokoli, na co se soustředíte, roste – což platí i pro energetické upíry, kteří vám takhle kradou myšlenky a snižují vám hladinu energie. Jsou lidé, kteří na druhé s radostí nakydají svou energii a pak se bez okolků vydají k dalšímu „smetišti“. Přátelské, naslouchající ucho může být vynikající věc, ale jako v předchozím případě i zde je tenká hranice, jež by se neměla překračovat.

Možná jste se stali právě takovým odložištěm energií nějaké osoby, která vám jako štafetu předává svou frustraci z práce nebo vztahů. Tyto emoce vás mohou poškodit na různých úrovních. Mějte se natolik rádi, abyste dokázali přeladit na jinou stanici. Řekněte tomu člověku, ať toho nechá nebo prostě jen že si s jeho záležitostmi momentálně nedokážete poradit. Odmítat toxickou energii není nic zlého.

4) Dýchejte v přírodě

 

Vydejte se do přírody, meditujte, relaxujte a dýchejte. Pročistěte svoji vnitřní vodu, cvičte a s lehkostí splývejte. Buďte jako motýl, pohybujte se zlehka, ale svižně. Dýchání zvyšuje cirkulaci krve v organismu a brání vstřebávání energie od lidí kolem vás. Kráčejte se sebedůvěrou, zpříma a s hlavou vzhůru a nedovolte nikomu, aby vás nutil cítit se podřadně. Housenka sní všechno kolem sebe a ztloustne, znehybní. Aby mohla létat, musí se nejprve stát lehkou.

5) Převezměte stoprocentní zodpovědnost za své myšlenky a emoce.

 

Jak se cítíte, je vaše 100% zodpovědnost. Vesmír nám do života sesílá lidi, kteří nás zkoušejí. Naše vlastní vnímání sebe je mnohem rozsáhlejší než způsob, jak nás vidí ostatní. Nejste oběť, nikdo nad vámi nemá moc. Zamyslete se nad tím, jak mohly vaše myšlenky a očekávání manifestovat situaci, která vás trápí. Co když se odpověď skrývá ve vaší úrovni trpělivosti, podrážděnosti či soucitu?

Než vložíme svůj čas do toho, abychom se na situaci řádně podívali a zamysleli se nad ní, podvědomě potvrzujeme vnímání sebe jako oběti okolního světa.

Jakmile přijmeme svoji odpovědnost za způsob, jímž se rozhodneme na věci reagovat, spojíme se se sebou na hlubší úrovni. A když dosáhneme takovéhoto spojení, je mnohem těžší vychýlit nás ze středu.

Vybírejte si situace, které vám zvýší hladinu vaší vlastní energie. Máte z toho člověka dobrý pocit? Má ten člověk dobrý pocit z vás? Zasloužíte si výborné zkušenosti a je čas, abyste si to uvědomili. Učení se tomu, jak se ochránit před energiemi jiných lidí, začíná láskou k sobě. Pamatujte si, že si zasloužíte štěstí a mír, a tak je v pořádku říkat ne. Vy sami jste tvůrci svého energetického stavu.

 

Zdroj

www.osud.cz/jak-prestat-absorbovat-negativni-energii-jinych-lidi

Zpět