Koloidní stříbro - přírodní antibiotikum

22.10.2014 09:48

 

Co je koloidní stříbro?

Vzniká disperzí (v chemickém slova smyslu rozptýlením) mikročástic stříbra v destilované vodě pomocí speciálních přístrojů. Stříbro je v takto připraveném roztoku v pevné koncentraci ve tvaru mikročástic. Koloidní roztoky (známé jsou i koloidní roztoky zlata či obecně minerálů) mají vysokou vstřebatelnost. Obvykle se uvádí velikost od 1 do 10 nanometrů (což je 10-9 neboli 1 miliardtina metru). Právě ve velikosti těchto částic je podstata předpokládaného účinku, protože mikročástice koloidního stříbra jsou menší než samotné viry (ty mají velikost mezi 15 až 150 nanometry, bakterie už mají větší velikost) a tak tyto částice mohou proniknout až do jádra virů a ničit je.

 

Lidově se označuje jako dezinfekční, ale princip účinků je jiný. Koloidní stříbro jako takové blokuje SH-skupiny dehydrogenáz bakterií, čímž zabraňují jejich množení. Tento postup je nazýván dezinfekcí vody (existuje samozřejmě řada dalších metod, nejznámější je dezinfekce chlórem) a odtud zřejmě tvrzení o dezinfekčním účinku koloidního stříbra.

 

Odtud byl už jen krůček k úvahám o pozitivním účinku koloidního stříbra na naše zdraví. Další z uváděných působení koloidního stříbra je podpora imunitního systému. Koloidní stříbro by se mělo podílet na dozrávání T-buněk imunitního systému (druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů). Proto je možné vzít do úvahy koloidní stříbro jako prostředek na zvyšování obranyschopnosti organismu a posílení imunity, jak při probíhajících nemocech, tak i jako prevenci.

 

Další možností uplatnění stříbra je to, že urychluje hojení ran. V lékařských náplastech jsou užívány ionty stříbra. Jsou používány ke krytí pro rány ohrožené infekcí, například při pooperačním hojení. Tato krytí obsahují speciální vrstvu, ze které se po zvlhčení uvolňují ionty stříbra. Ty mají baktericidní účinek a snižují riziko možné infekce.

 

Koncentrace koloidního stříbra je označována pro některé nesrozumitelnou zkratkou ppm. Oč se jedná? Zkratka ppm, z anglického parts per million, jsou vlastně jednotky, ve kterých se odborně porovnává objem dvou látek, z nichž jedna je zastoupena vůči té druhé jen v mikroskopickém množství (jedna miliontina celku). V případě koloidního stříbra nám ppm ukazuje, kolik částic ryzího stříbra jsme nechali do vody uvolnit. Tedy vyšší číslo ppm znamená větší počet ve vodě obsažených stříbrných částic. Optimální velikost stříbrných částic je od 1,5 do 5 nm při koncentraci 10 mg stříbra na litr vody (10 ppm).

 

Jak užívat koloidní stříbro?

Bohužel problémem v současnosti je, že česká legislativa oficiálně zakazuje doporučovat koloidní stříbro k vnitřnímu užívání. Tudíž je v souladu s platnými vyhláškami bohužel nabízeno jen k zevnímu použití jako pleťové tonikum. Toto tonikum velmi dobře čistí a regeneruje pleť, zmenšuje rozšířené póry a uhříky a snižuje vylučování kožního mazu. Dále rovněž uklidňuje podráždění a zčervenání pokožky. Pravidelné používání pokožku vyhlazuje a dodává jí matný vzhled. Primárně je určeno hlavně pro mastnou pleť, zejména s výskytem akné a pro ženy, ale mohou toto tonikum používat všichni bez ohledu věk a typ pleti.

 

Abychom měli jistotu, že pacient není na takové tonikum alergický (byť alergie na stříbro je dosti vzácná) doporučuje se rozetřít trochu koloidního stříbra na zápěstí. Těhotné ženy a kojící matky by obecně měly použití koloidního stříbra konzultovat se svým lékařem.

 

Toto pleťové tonikum je doporučováno i k potírání ran, a to i u zvířat. Jako zajímavost lze uvést, že je uváděno i vnitřní užívání u zvířat jako antiparazitikum.

 

Koloidní stříbro – nežádoucí účinky

Často se v argumentech odpůrců uvádí možnost otravy stříbrem. Vzhledem k tomu, že je koloidní stříbro oficiálně zakázáno pro u nás pro vnitřní užití, můžeme to vzít do úvahy hypoteticky, ale i tak je možné říci - ano i ne. Ano, pokud dotyčný dlouhodobě a ve větším množství popíjí koloidní stříbro, pak ano, pak může dojít k otravě stříbrem, která se odborně nazývá argyrie a způsobuje neodstranitelné šedomodré zbarvení kůže, o tom se v roce 2002 přesvědčil kandidát do amerického Senátu Stan Jones, který roky (!) popíjel koloidní stříbro a následně pak po všech těch letech připomínal postavu z horroru. Kromě toho dlouholeté ukládání stříbra může působit na poruchy nervového systému, jater či ledvin. Na druhou stranu je třeba říci ne, toto ovšem nehrozí člověku, který by koloidní stříbro užíval krátkodobě či příležitostně dle instrukcí výrobce.

 

Takže prozatím je nutno vyčkat, zda i naše legislativa povolí stříbro k vnitřnímu užívání a zvítězí zdravý rozum.

 

Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/koloidni-stribro.htm#ixzz3GrLTBbdI

Zdroj: www.celostnimedicina.cz/

 

Koloidní stříbro je celosvětově známým účinným podpůrným prostředkem při léčení chorob vyvolaných bakteriální nákazou a chorob virového původu. Používá se rovněž jako dezinfekční prostředek.


Koloidní stříbro je účinné v boji proti:

 • vleklým zánětům
 • infekčním chorobám
 • mykózám
 • lupence, ekzémům, dermatózám
 • oparům
 • akné
 • lupům
 • obtížně hojitelným ranám.
 • mírní bolest a svědění
 • napomáhá regeneraci poškozených buněk
 • podporuje vyplavování toxinů z organismu
 • neničí přátelské střevní bakterie
 • nehromadí se v organismu
 • nedráždí sliznice ústní dutiny, žaludku a střev
 • používá se v kosmetice jako pleťové tonikum.

Stříbro je cenný stopový prvek. Jen málo lidí si uvědomuje, že stříbro je stopový prvek, který sehrává v lidském organismu velmi vážnou roli.

Vyčerpání půdy v důsledku intenzifikace zemědělství způsobilo, že naše potrava již neobsahujestříbro jako stopový prvek. Proto musíme pokrývat tyto potřeby našeho organismu jiným způsobem. Koloidní stříbro je tím nejlepším a nejbezpečnějším způsobem doplnění nedostatku stříbra v organismu.

Koloidní stříbro je přírodní antibiotikum. Je velmi účinné, mírné a netoxické. Mikroskopické částice stříbra se nehromadí v organismu, protože v průběhu několika dnů dojde k jejich vyloučení. Pokud antibiotikum eliminuje asi 6-7 škodlivých bakterií, koloidní stříbro ničí více než 650 choroboplodných bakterií, virů, mykóz a plísní. Částice stříbra nenapadají škodlivé mikroorganismy přímo, ale působí jako katalyzátor, který se v průběhu procesu nespotřebovává. Účinek stříbra je založen na deaktivaci enzymu, který je nezbytný pro aerobní metabolismus jednobuněčných bakterií, virů a mykóz. V důsledku toho zmíněné škodlivé mikroorganismy odumírají v průběhu 5-6 minut. Pravděpodobně díky tomu, že se jedná o proces nepřímý, si nejsou bakterie schopny vytvořit odolnost proti částicím stříbra, jako k tomu dochází u antibiotik.
 

Historie používání stříbra.

Baktericidní vlastnosti stříbra byly využívány již ve starověku. Pití ze stříbrných pohárů či vhazování stříbrných mincí do mléka nebo vody prodlužovalo trvanlivost tekutin a udržovalo je déle čersvé.

Při morové epidemii v Evropě ve 14. století dávali bohatí rodiče svým dětem jako prostředek proti nákaze sát stříbrné lžičky. V 19. století bylo v Německu zjištěno, že mírný roztok stříbra působí jako dezinfekce při zánětech očí, aniž by vyvolávalo podráždění sliznic.

Ještě v dnešní době se můžeme setkat s praktikou vkládání stříbrné lžičky do úst, což vede k odstranění oparů. Koloidní stříbro, které je známé více než 90 let, se považuje za přírodní lék.


Co je to koloidní stříbro?

Koloidní stříbro jsou maličké částice a ionty metalického stříbra suspendované v deionizované vodě. Mají stejný elektrický náboj, takže se vzájemně odpuzují a jsou ve stálém pohybu. Proto lze říci, že koloidní stříbro je aktivní.

Částice koloidního stříbra je možné pozorovat pouze elektronkovým mikroskopem. Čím menší jsou částice, tím bude roztok účinnější. Optimální velikost stříbrných částic je od 1,5 do 5 nm při koncentraci 10 mg stříbra na litr vody (10 ppm). Pro srovnání: viry mají velikost od 15 do 150 nm a bakterie od 350 do 1000 nm a jsou tedy podstatně větší než částice koloidního stříbra, které díky tomu mohou volně pronikat do nitra patogenů a podporovat léčebný proces.

Je třeba zdůraznit, že lidské tělo vyplňují přirozené koloidní látky jako je krev, lymfa, nitrobuněčné tekutiny. Stříbro v koloidní formě má podobnou strukturu jako organické tekutiny, což je pro lidský organismus dobré, neboť se koloidní stříbro díky tomu snadno vstřebává. Mikroskopická velikost částic stříbra jim dokonce umožňuje pronikání z vlásečnic do každé živé buňky, v níž mohou urychlovat a podporovat léčebný proces na buněčné úrovni.

 


PODROBNÝ POPIS KOLOIDNÍHO STŘÍBRA A JEHO UŽÍVÁNÍ

 

Doporučení pro užívání koloidního stříbra

Působení stopového množství stříbra má ochrannou povahu a posiluje imunitní systém. Koloidnístříbro je čisté metalické stříbro suspenzované v čisté vodě. Velikost částic je v průměru od 1,5 do 5 nm. Velikost virů je od 15 nm do 150 nm, velikost bakterií je od 350 do 1000 nm. Koloidnístříbro může proto pronikat až k jádru patogenů a ničit je.

Koloidní stříbro je:

 • bezpečné
 • netoxické (za předpokladu dodržování max. limitů)
 • působí jako antibiotikum
 • zabíjí více než 650 jednobuněčných patogenů
 • ničí houby a plísně
 • zabíjí parazity
 • pomáhá rozvoji buněk
 • neshromažďuje se (v případě užívání kvalitního koloidního stříbra)
 • nedráždí sliznici
 • nevytváří závislost
 • neobsahuje volné radikály
 • čistí a dezinfikuje vodu
 • působí protizánětlivě
 • dezinfikuje
 • je bioasimilační (proniká přímo do tkání)
 • nedráždí oči (u citlivých jedinců může chvilkově po aplikaci vyvolat pálivý pocit, který vzápětí odezní)
 • nereaguje s jinými léky
 • posiluje imunitu organismu
 • bezpečné pro těhotné a kojící matky
 • bezbarvé (pouze v případě kvalitně vyrobeného koloidního stříbra)
 • bez zápachu

Dle síly použité koncentrace se většinou odvíjí i jeho nahořklá železitá chuť, ale není to za všech okolnosti pravidlem.

Snaha o produkci vysokých koncentrací má svá nejen výrobní, ale i zdravotní úskalí, což je potřeba mít na paměti. Za standardní koncentraci koloidního stříbra pro vnitřní užiti je považována hodnota kolem 10ppm, nicméně v některých zahraničních publikacích jsou pro již závažnější onemocnění uváděny i mnohem větší koncentrace.

Důležité upozorněni:
Koloidní stříbro musí být pro vnitřní užívání naprosto transparentní, tj. bez známky jakéhokoliv zabarvení do žluté, hnědé nebo černé barvy!

Vyšší koncentrace mohou již vykazovat známky nádechu do žluté barvy, což je způsobeno aglomerováním (shlukováním) částic koloidního stříbra do větších částic, což u koncentrace koloidního stříbra do 20ppm není tak markantní. U zevního užívání (na kůži) není zabarveni dožluté nebo hnědé barvy až tak na škodu a může být užíváno i koloidní stříbro o vyšších koncentracích než je 20ppm, protože může vykazovat i lepších léčebných účinků.

Čím je vyšší hodnota ppm tím je větší podíl iontových částic stříbra obsažených v roztoku. Např. koncentrace koloidního stříbra 20ppm má 2× více částic než stříbro o koncentraci 10ppm.

Vedlejší účinky:
Sporadicky se může objevit Herxheimerova reakce, která je vyvolána pročišťováním organismu od nashromážděných toxinů z usmrcených parazitů, které v průběhu uvolňování se do krevního oběhu mohou způsobovat krátkodobé potíže jako: únavu, pocity slabosti, lehký průjem (v tomto případě je vhodné doplnění prospěšných střevních bakterií konzumací jogurtu nebo acidofilního mléka, doporučuje se také pít větší množství vody, aby se zabránilo odvodnění) a zdánlivé zhoršení zdravotního stavu. Rovněž je vhodné snížit dávku na polovinu, případně na několik dní užívání koloidního stříbra přerušit a pak jej v menších dávkách začít znova aplikovat. U osob přecitlivělých na stříbro se mohou mimo jiné objevit otoky, vyrážky, hnisání v očích a silná rýma.

Kontra indikace:
Neužívat při přecitlivělosti na metalické stříbro!

Specifikace:
Přírodní antibiotikum (ATB)

Užití koloidniho stříbra, např.:

 • AIDS
 • Artritida
 • Břišní tyf
 • Cukrovka
 • Černý kašel*
 • Hemeroidy
 • Hypertrofie prostaty
 • Cholera
 • Chřipka
 • Kapavka
 • Krevní paraziti
 • Kvasinková nákaza
 • Matérie
 • Nachlazení
 • Nákaza streptokokem
 • Opar
 • Otrava způsobená působením toxinů v krvi
 • Průjem
 • Rakovina
 • Revma
 • Rýma
 • Sepse
 • Střevní potíže
 • Svědění análního otvoru
 • Syfilis
 • Těžký kloubový revmatismus*
 • Tuberkulóza*
 • Úplavice
 • Vředy
 • Vydatné bílé výtoky
 • Vyrážka
 • Zánět močového měchýře
 • Zánět mozkových blan
 • Zánět nadvarlat
 • Zánět pohrudnice
 • Zánět slepého střeva
 • Zánět stafylokokem
 • Zánět tračníku
 • Záněty mandlí - angíny
 • Zápal plic
 • Zarděnky
 • Záškrt
 • Žaludeční záněty

*léčebný efekt údajně není tak výrazný, jako u jiných onemocnění

Koloidní stříbro, nejen že zabíjí organismy působící nemoci, ale také značnou měrou přispívá k urychlení hojení kůže a poškození měkkých tkání.


Způsoby možného užívání:
Roztoky koloidního stříbra se podávají orálně, místně, vaginálně, análně, nitrožilně do svalů (pouze pod lékařským dohledem), k výplachu hrdla i jako oční a ušní kapky. Lze jej bezpečně používat v odpařovačích nebo zvlhčovačích vzduchu při infekci dýchacích cest. Může být podáváno s použitím rozprašovače nebo jej lze inhalovat pomoci inhalátoru, tzv. nebulizéru, který vytváří z kapalných roztoků jemný aerosol v podobě mlhoviny a daleko lépe se tak dostane na potřebná místa, jako je nosohltan, nosní dutiny, průdušky, plíce.

Zevní použití:
Aplikování koloidního stříbra na poranění, škrábance, kapáním do nosu, neboť je zcela bezbolestné, neničí buňky ani tkáně. Při kapání do očí může u některých jedinců vyvolat ze začátku pálivý až štiplavý pocit, který záhy odezní.

U kožních onemocnění místně omývat obvazem namočeným v koloidním stříbře. Používá se buď nanesením roztoku bezprostředně na kůži pomocí obkladů nebo pomocí rozprašovače v těchto případech poranění:

 • Akné
 • Akutní zánět spojivek
 • Bradavice
 • Infekce uší a nosu
 • Kožní houby
 • Kožní záněty
 • Kvasinková nákaza
 • Lupénka
 • Měkké kožní bradavice
 • Obměna pokožky
 • Opar
 • Otevřené rány a zranění
 • Popáleniny
 • Spálení kůže při opalování
 • Spalničky
 • Svědění kůže
 • Štípnutí hmyzem

POZOR! Nevystavujte místa omytá koloidním stříbrem přímému slunečnímu záření.

Výplach tlustého střeva (klysma):
3-4 lžičky koloidního stříbra na 1 litr vody.

Desinfekce vody:
1 až 4 lžičky na litr vody.


Vnitřní použití:
Koloidní stříbro se podává orálně při léčbě téměř všech obtíží. Roztok je vstřebáván z úst do krevního oběhu a následně do buněk. Někdy je potřeba roztok používat současně orálně a zevně, jako v případě akné. KS je pak z těla vylučováno převážně močí.

Dávkování:
Zde se údaje různých výrobců koloidního stříbra mohou odlišovat. Existují i zahraniční publikace, které uvádějí daleko silnější dávky a koncentrace koloidního stříbra i pro vnitřní užívání v případě již závažnějších onemocnění. Za ověřené standardy, lze považovat ale následující.

Profylakticky (preventivně):
Chcete-li používat koloidní stříbro preventivně jako minerální doplněk, doporučuje se jedna polévková lžíce koloidu o koncentraci 5 ppm denně (75 ug Ag). V případě koncentrace 10ppmstačí 1 lžička denně.

Za jednu terapeutickou dávku je považováno 30 ml koloidního stříbra o koncentraci 10ppm, tj. 6 lžiček (1 lžička = 5ml). To odpovídá 300, resp. 150 miligramům stříbra. Kolik dávek denně člověkpřijme se výrazně liší v závislosti na přesvědčení konkrétního uživatele, nicméně většina uživatelů bere 3-4 dávky denně.

Koloidní stříbro by mělo být před polknutím drženo v ústech po dobu 5 až 10 minut, aby došlo ke vstřebání Ag+ iontů ústní sliznicí. Kyselina chlorovodíková v žaludku převede většinu Ag+ iontů, které se tam dostanou, do formy nevstřebatelného neúčinného chloridu stříbrného. Tento jev je možné částečně eliminovat užitím antacid nebo jedlé sody pro snížení kyselosti obsahu žaludku před použitím koloidního stříbra a nalitím požadované odměřené dávky koloidního stříbra do cca. 200 ml čisté vody bez bublinek.

Důležité upozornění: K aplikaci koloidního stříbra vždy užívat pouze plastovou lžičku nebo lžíci, nikdy ne kovovou!

Při léčení chronických, smrtelných a „neléčitelných“ nemocí jsou používány mnohem vyšší dávky, a to až do množství 1 litru koloidního stříbra denně (10 mg Ag). Tyto vysoké dávky jsou aplikovány po dobu 3 týdnů až 4 měsíců, někdy i déle. Například v případě chronických virových infekcí dochází k pozorovatelnému zlepšení až po podávání 475 ml koloidního stříbra (4,75 mg Ag) denně po dobu 1 měsíce. V těchto případech je nezbytné používat koloid co nejvyšší kvality, tj. koloid s co nejmenší průměrnou velikostí částic (5-10ppm).

Maximální denní dávka:
Agentura Ochrany životního prostředí USA (EPA) zjistila, že denní dávka 325 ug (mikrogramů) koloidního stříbra je pro lidský organismus při hmotnosti 72 kg netoxická. Pokud je v jedné lžičce (5 ml) koloidního stříbra (koncentrace 10 PPM) obsaženo 50 ug stříbra, můžeme bezpečně používat 6 lžiček denně, jestliže je naše hmotnost alespoň 72 kg. Jestliže dítě váží o polovinu méně, přiměřená dávka bude asi 3 lžičky denně. Časem by si měl každý stanovit svoji individuální dávku s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav, používáni jiných minerálních preparátů, např. koloidních minerálů, individuální snášenlivost a ostatních faktorů.

„Údajně kritická dávka“:
Denní dávka stříbra, která by neměla být překročena v případě užívání dospělé osoby s tělesnou hmotností 72 kg je 1,09 mg (miligramů), tj. asi 100 ml koloidniho stříbra označeného jako 10 PPM.

Dle EPA (Environmental Protection Agency) je doporučený limit 5ug/kg/den a brát současně Selen a vitamín E pro zabraňování usazování Ag částic v játrech s přestávkou 3 až 4 měsíce po intenzivní léčebné kůře.

Smrtelná dávka: Za smrtelnou dávku je považováno 100mg/kg.

Doporučené způsoby užívání - všeobecně (koncentrace 10ppm):

Dospělí:
- profylakticky (preventivně): 1 lžička denně (5 ml, 10ppm)
- při nachlazení, infekci, chřipce: 4× denně 1 lžička (4× 5 ml, tj. 20 ml, 10ppm)
- pro zvýšení vitality: 6 lžiček denně (6× 5 ml, tj. 30 ml, 10ppm)

Děti:
Polovina dávky pro dospělé.

V případě malých dětí může být problém udržení koloidního stříbra déle v ústech. V tom případě je vhodné aplikovat pomocí skleněného kapátka vždy několik kapek pod jazyk dítěte, několikrát denně.

Pročišťovací kůra organismu:
K pročištění organismu je doporučeno projít 21-ti denní kúru koloidním stříbrem. Pro zvýšení a urychlení efektivity se po dobu trvání kúry nedoporučuje konzumace masa, ryb a vajec, výrobků chemicky konzervovaných a pochutin (cigarety, alkohol...). V průběhu trvání celé kúry se doporučuje pít nejméně 1 litr minerální vody denně, důkladně rozžvýkat přijímanou stravu a v rámci možností pamatovat i na trochu pohybu na čerstvém vzduchu. Doporučuje se též pít podmáslí pro obnovu střevní mikroflóry nebo užívat probiotika a prebiotika (potrava pro přátelské bakterie).

 • prvních 5 dnů je doporučeno pít 5 ml denně (1 lžička denně, 10ppm)
 • dalších 5 dnů 10 ml denně (2 lžičky, 10ppm)
 • následujících 5 dnů 15 ml (3 lžičky, 10ppm)
 • kúru zakončíme užíváním 20 ml (4 lžičky, 10ppm) po 6 dní.


Skladování:
Těsně uzavřenou nádobu je nutno uchovávat na tmavém místě a v dostatečné vzdálenosti od zdrojů magnetického pole (televize, mikrovlnná trouba, počítač, mobil...), či působení slunečních paprsků a ostrého denního světla. Lze jej bez problémů přechovávat při pokojové teplotě. Nepřechovávat v ledničce a nezmrazovat!

Zdroj: www.lastura.cz

Zpět