Třídenní půst vám restartuje imunitní systém

19.03.2016 22:41

 

Sarah Knapton

Ačkoli odborníci na výživu kritizují diety založené na hladovění, vědci teď přišli s přelomovým (přinejmenším ve vědecké komunitě) tvrzením, že půst trvající pouhé tři dny dokáže úplně restartovat imunitní systém, a to i u seniorů. Účinky půstu na lidský organismus označili jako pozoruhodné.

Studii provedli výzkumní pracovníci z University of Southern California, kteří jsou přesvědčeni, že její výsledky mohou představovat obrovský přínos zejména u osob s vážně poškozeným imunitním systémem, například u nemocných rakovinou, kteří procházejí chemoterapií.

Půst může pomoci i starým lidem, jejichž imunitní systém se spolu s tím, jak stárnou, stává méně efektivním, a oni pak mají problém vyléčit se i z běžných onemocnění.

Podle vědců půst „přepíná regenerační spínač“, který pak nutí kmenové buňky, aby vytvářely úplně nové bílé krvinky, což vede ke kompletní regeneraci imunitního systému.

„Kmenové buňky tak dostávají povel k tomu, aby se pustily do množení a přebudovaly celý imunitní systém,“ uvedl Valter Longo, profesor gerontologie a biologie na University of California.

„A dobrá zpráva je, že se organismus během půstu zbavuje poškozených, starých a neefektivních součástí systému. Pokud se pustíte do půstu s organismem vážně poškozeným chemoterapií nebo stárnutím, můžou vám cykly hladovění vybudovat doslova úplně nový imunitní systém.“

Delší hladovění nutí tělo ke spotřebovávání zásob glukózy a tuku, ale vedle toho dochází i k rozkladu významného dílu bílých krvinek. Během každého cyklu půstu vede tato ztráta leukocytů ke změnám, které spouštějí regeneraci buněk imunitního systému, založenou na činnosti kmenových buněk.

Vědci požádali dobrovolníky, aby v průběhu následujících šesti měsíců pravidelně drželi dvou- až čtyřdenní půst. Původně si chtěli potvrdit, zda půst opravdu vede ke snižování tvorby enzymu PAK, který souvisí se stárnutím a s hormony, které zvyšují riziko vzniku a rozvoje rakoviny.

„Nemohli jsme předvídat, že opakované půsty budou mít takový pozoruhodný účinek na krvetvorný systém,“ konstatoval prof. Longo. „Ukázalo se však, že když hladovíte, tak začne organismus v rámci šetření energií hromadně recyklovat buňky imunitního systému, zejména ty poškozené.“

„Při výzkumech na zvířatech i na lidech jsme si všimli, že při delším půstu klesá počet bílých krvinek. Když začnete jíst, počet leukocytů opět strmě vzroste. Tak jsme si začali říkat, čím to asi může být.“

Půst o délce 72 hodin pacienty také chránil před toxickými účinky chemoterapie.

„Chemoterapie sice zachraňuje životy, ale způsobuje vážné vedlejší škody, zejména imunitnímu systému. Z výsledků naší studie vyplývá, že půst může zmírnit některé vedlejší účinky chemoterapie,“ řekla spoluautorka studie dr. Tanya Dorff.

Prof. Longo pro jistotu dodává, že je zapotřebí provést ještě další klinické studie a že by na průběh takových dietních opatření měl dozírat lékař. Podle jeho slov tým ještě zkoumá možnost, že půst takové účinky vyvolává i v jiných orgánech a tělesných systémech, ne jen v tom imunitním.

Někteří britští vědci se nicméně staví k celé věci skepticky. Například dr. Graham Rook, emeritní profesor na University College London, se vyjádřil, že výsledky studie znějí nepravděpodobně.

Chris Mason, profesor regenerativní medicíny rovněž na UCL, přiznává, že data znějí zajímavě a že 72hodinové hladovění není tak dlouhé, aby u nemocného rakovinou vyvolalo nějaké extrémně škodlivé účinky, ale podle jeho názoru „by bylo lepší tento efekt syntetizovat a navodit pomocí léku. Lidem je líp, když jedí pravidelně.“

Longo kontruje, že žádné důkazy nebezpečnosti třídenního půstu neexistují – naopak jeho prospěšnost je prokázána: „Dostal jsem e-maily od stovek pacientů, kteří kombinují chemoterapii s půstem, mnoho z nich pod dohledem svých onkologů. Valná část si prozatím chválí, že se jim vede velmi dobře, a jen velmi málo z nich hovoří o nepříjemných vedlejších účincích, k nimž patří zejména závratě a dočasný vzrůst jaterních markerů. Je jasné, že musíme dokončit klinické testy, ale vypadá to celé velmi slibně.“

 

Zdroj

Zdroj: www.osud.cz/tridenni-pust-vam-restartuje-imunitni-system

Zpět