Zázrak přírody ALOE VERA

29.07.2012 14:29

Po mnoho století a mnoho civilizací po celém světě používá aloe vera pro své zdraví. Aloe Vera obsahuje více než 75 známých aktivních látek (a pravděpodobně i mnoho dalších). Obsahuje 19 z 20 aminokyselin, které vyžaduje lidské tělo a 7 z 8 esenciálních aminokyselin (které si tělo nemůže vyrobit), stejně jako vitamíny a minerály.

Aloe Vera byla využívána v mnoha různých kulturách. Staří Řekové, Římané, Babyloňané, Indové a Číňané mají všechny druhy Aloe Vera jako léčivou rostlinu. Během let, Aloe Vera (Aloinae) byla nazývána různě : zázrak nebe, požehnání nebe a rostlina života.

Už Kleopatra znala tuto rostlinu a používala ji jako masku k odstranění vrásek a pružnosti vlasů. Lidé používali tuto rostlinu už po celá staletí k léčbě popálenin, řezných ran a podrážděné pokožky, aby změkčil a zvlhčil kůži.

Víra ve schopnost aloe vera léčit určité problémy však nepochází pouze z lidového léčitelství. Rostlina má v sobě mocnou biochemickou sílu. 

 

Co všechno aloe vera léčí 

Poruchy imunity, alergie, intoxikace chemickými léky, rakovina tlustého střeva, poruchy trávení, chronická zácpa, žaludeční vředy, cukrovka, žlučníkové potíže, jaterní choroby, chronické infekce močových cest, ale i hypertenze, kornatění tepen, lupénka, migrény, střevní katary, chronická únava, bolesti kloubů vč. revmatizmu, to jsou v současnosti nejčastější zdravotní problémy, se kterými si moderní medicína nedokáže vždy uspokojivě poradit tak, aby byl pacient spokojen. A právě v těchto indikacích je Aloe velmi slibným podpůrným léčebným prostředkem bez vedlejších účinků a kontraindikací. Gel z Aloe vera působí jako přírodní čistič (obsahuje saponiny), prochází tkání díky přítomnosti ligninu. Pracuje jako anestetikum v místech, kde je aplikován. Zmírňuje bolesti i hluboko pod povrchem těla, např. ve svalech, kloubních spojeních apod. Je baktericidní, pokud je aplikován ve vysoké koncentraci po několik hodin v přímém kontaktu s bakteriemi. Dokáže likvidovat viry a je fungicidní. Je protisvědivý, redukuje krvácení, sráží teplotu zanícených částí těla. Je protizánětlivý, pracuje podobně jako steroidy, ale bez vedlejších příznaků. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže. zvyšuje normální buněčné množení, čímž urychluje regenerativní fázi hojivého procesu. roztahuje kapiláry (krevní cévy nejmenšího průměru), rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň. Je velmi efektivní při likvidaci virulentních druhů vaginálních trichomonád.

Aloe gel - zásobárna živin

 

Čistý přírodní gel z listů rostliny aloe vera (aloe barbadensis Miller) obsahuje více než 75 známých složek, které můžeme rozdělit do následujících skupin:

Vitaminy: Aloe vera charakterizuje obrovský rozsah vitaminových řad, avšak nejdůležitější z nich jsou antioxidační vitaminy C a E, stejně tak jako betakaroten (provitamin A). Gel představuje rovněž jeden z mála rostlinných zdrojů vitaminu B12 potřebného pro vegetariány a vegany.

Minerály: Do této skupiny patří hořčík, mangan, zinek, měď, chrom, vápník, sodík a draslík.

Aminokyseliny: Lidské tělo potřebuje 22 aminokyselin - stavebních prvků proteinů a gel z Aloe vera poskytuje 18 z nich. Co je však ještě důležitější, zajišťuje nám všech osm esenciálních aminokyselin, které si tělo samo nedokáže vytvořit a které musí být dodávány ve formě potravy.

Cukry: Sem patří důležité mukopolysacharidy, příznivě ovlivňující imunitní systém.

Enzymy: Lipázy a proteázy, které pomáhají rozkládat potravu a podporují trávení.

Mastné kyseliny: Tři hlavní typy mastných kyselin působící jako silně protizánětlivá činidla.

Lignin: Tato dřevitá substance dodává aloe vera schopnost proniknout hluboko do pokožky.

Saponiny: Mýdlovité substance se silným účinkem proti bakteriím, virům, plísním a infekcím vyvolaným kvasinkami jako jsou například kandidóza nebo afty.

Antrachinony: Nejdůležitější z nich jsou aloin a emodin, ale všechny dohromady pracují jako účinné látky na tišení bolesti a jsou známé i svými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Ve své čisté formě působí jako velmi silné projímadlo.

 

PROČ JE GEL Z ALOE VERA TAK ÚČINNÝ

Gel z Aloe vera je účinný díky bohatému koktejlu výživných látek, jejichž kombinované spolupůsobení a vzájemný poměr poskytují mnohem účinnější výsledný efekt, než by se dalo očekávat při samostatném působení jednotlivých komponentů. Je to zejména díky tomu, že působí jako tým vzájemně zvyšující přírodní účinky každé složky - pracují synergicky. Gel má rovněž adaptogení vlastnosti, což znamená, že každý jedinec z něj využívá právě ty látky, které potřebuje. Proto se i účinky přípravků liší z osoby na osobu.

 

Pěstování aloe

 

  

Aloe vera jsou poměrně velké teplomilné keře, které se dají v našich podmínkách pěstovat pouze ve skleníku. Může se pěstovat i v bytě, ale zabere časem dost místa. Listy pěstované na poli jsou široké až 15cm a dlouhé až 1m. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou chránící před vysycháním.

Čeho se nemusíte při pěstování obávat je reprodukce. Aloe vera dává nepřetržitou úrodu a rozmnožuje se rychle. Většina nových rostlin vyroste z kořene mateční rostliny. Během 8 - 9 měsíců jsou "štěňata" aloe vera stejně tak velké jako "matka".

 

 ALOE VERA JAKO DOMÁCÍ KVĚTINA

Pokud aloe vera dostanete od známého tak květináč musí být v profilu tak velký jako polovina délky listů. Zdravé rostliny rychle přerostou květináč pak je vhodné rostlinu opět přesadit. Možná budete muset oddělit i odnože. Můžete odnože zasadit odděleně nebo umístit celou rostlinu do většího květináče. Odnože vytahují své vlastní kořeny a snadno se oddělí od matky.  Při vytahování z květináče se může zdát, že se rostlina rozpadne, pokud nějaká odnož odpadne tak ji zasaďte do nového květináče, zalijte, aby se zemina slehla a cca 14 dní nezalévejte. Odnože musí být zdravé kořeny, aby úspěšně rostly.

Aloe Vera nemá ráda průvan, má ráda slunné stanoviště, ideální je umístění rostliny na okně směřujícím na jih nebo východ. Pozor na jarní sluníčko – rostlina zčervená, časem ale opět nabere svou barvu. Pokud můžete, je dobré aloe na léto dát ven, samozřejmě květník musí mít dobrý odtok při dešťových srážkách. V létě zaléváme až když je horní vrstva zeminy suchá minimálně do 2cm. Je to rostlina na kterou můžete i zapomenout. Pokud v létě jedete na dovolenou i na tři týdny, tak přečká vaši dovolenou bez problému.

V zimě, pokud to půjde, by měla být rostlina na suchém, chladném stanovišti. Teploty mezi 10 – 12 °C jsou pro Aloe v zimě ideální, snese i 5°C – pozor v zimě téměř nezalívat. Zalévat až je horní vrstva zeminy do 2cm suchá. Ve vytopených bytech aloe rovněž přežívá bez problémů.

Pro pěstování této rostliny je vhodný propustný, písčitohlinitý substrát. Většinou se používá směs zemin ve složení kompost, listová půda a písek v poměru 1:1:1. V květinářství je to zem pro sukulenty a kaktusy.

Zálivka a hnojení

Pěstujeme-li Aloe Vera při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Tato rostlina není náročná na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Aloe velmi dobře snáší suchý vzduch.V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Rostlinu je vhodné také 2 x do roka přihnojovat speciálními minerálními hnojivy – např. hnojivo na sukulenty a kaktusy. Pokud ji každoročně přesadíte do nové zeminy, tak hnojit nepotřebujete.

Ačkoli mnoho pěstitelů tvrdí, že listy aloe vera by měly být až 1m dlouhé, aby byly efektivní při léčení, listy domácí rostliny mohou být použity již v délce cca 30 cm. Pěstováním v květináči rostlina zakrní, proto listy nevyrostou tak velké, jak by mohly, kdyby rostlina rostla v zemi.

Navíc ke své užitkové roli jako rostlina první pomoci, má aloe krásnější stránku. Překvapující žluté a červené chomáče květiny s jejich dlouhými, ohnutými stonky činí z aloe vera oblíbenou dekoraci a vysloužilo jí přezdívku "svícen".

 

 aloe stromová             aloe vera v květináčích

Aloe arborescens                    

                                         

 Recepty pro zdraví a pro krásu

Recepty z čerstvé aloe vera, kterou si můžeme pěstovat doma 

 

Recept na očistnou kůru jsem získala od primáře Ostravské nemocnice před cca 40ti lety a dělám si ho dodnes a mohu potvrdit, že jsem díky každoroční očistné kůře bez zdravotních problémů. Další recepty mám rovněž vyzkoušené na dospělých, dětech, ale i na domácích mazlíčcích. 

Likér z aloe užíváme jako očistnou kůru 1x do roka nejlépe na jaře, dále léčí zažívací potíže, vředové choroby, chronické zácpy, ekzémy, onemocnění ledvin, astmatická onemocnění, na posílení imunity a dokonce i při onkologických potížích.

30 dkg listů aloe. (Před odříznutím listů, rostlinu nezaléváme alespoň 5dnů a řežeme odspodu).
50 dkg medu nejlépe od včelaře
0,75 l červeného kvalitního vína
1,5 dcl čistého lihu 60%

Listy aloe rozmixujeme, přidáme med, víno a líh a vše nalijeme do třílitrové láhve a uzavřené dáme do chladné tmavé spíže na 7 dní. Denně obsah zamícháme. Po sedmi dnech slijeme přes síto, na které položíme mul nebo plátýnko, do tmavých lahví. Mul ještě vymačkáme až jsou zbytky v mulu téměř suché.

Užíváme ráno nalačno 1 polévkovou lžíci až do vypotřebování, což je asi tak 2 měsíce, toto množství se užívá  pouze jednou do roka. Pokud je to na onkologické potíže, lze užít toto množství i za půl roku.

 

Džus z Aloe Vera – rychlé doplnění vitaminů, minerálů, atd – nachlazení, únava.

100g    dužiny Aloe Vera (vyříznou vnitřní část listu, pozor nesmí kapat žlutá šťáva)

300ml  pomerančového džusu, může být i jiný

200ml  minerální vody bez bublinek nebo převařená voda

2-3 lžíce medu - kdo jak má rád sladké

Pokud dáte jenom vodu, k tomu půlku citronu a přidat dle chuti cukr – taky supr chuť.

Vše se umixuje a podává se nejlépe chlazené.

 

Na vrásky lze použít gel z listu – odkrojíme zoubky, opět podélně rozřízneme a natíráme na čistou pokožku – gel se rychle vstřebá a až potom si dáme krém na který jsme zvyklí. Pokožka je ochráněná proti vnějším nepříjemným vlivům. Je hladká, vláčná, přímo hedvábná po celý den. 

Čerstvou šťávou můžeme potírat i akné. Tam se dostaví asi po 14 dnech zhoršení (všechno to špatné se vytáhne ven) a potom se teprve pokožka začne čistit.

 

Pleťová voda z aloe – čistí pleť a stahuje póry, hodí se pro aknózní pleť

1 sklenička Alpy 160 ml. – čirá

3 listy aloe stromovité nebo menší list aloe vera

160 ml destilované vody nebo přírodní minerálky bez bublinek

1 kávová lžička jablkového octa nebo citronu

Alpu vlijeme do zavařovací sklenice a pokrájené listy rozmixujeme tyč. mixerem. Sklenici pevně uzavřeme a dáme na tři týdny do temna. Potom přecedíme přes plátýnko do čisté sklenice a dolijeme destilovanou vodou nebo přírodní minerálkou a přidáme kávovou lžičku jablk. octa nebo citronu. Vše promícháme a znova přecedíme přes filtrační papír – např. filtr pro překapávanou kávu.

 

U dětí při zánětu uší se doporučuje šťávu z aloe smíchat s trochou jedlého oleje, nejlépe olivového a nakapat do vnějšího zvukovodu a ponechat asi 10 minut. Tento postup okamžitě uklidňuje veškeré záněty.

 

Suché a lámavé vlasy - Po umytí vlasů si uděláme zábal z aloe vera. Množství gelu se řídí délkou a hustotou vlasů. Pro střední délku vlasů si připravíme gel, asi 100ml - 200ml . Pokrájený gel umixujeme a vetřeme do vlasů. Zabalíme do igelitu a ručníku. Gel necháme asi půl hodiny a potom opláchneme.  Vlasy jsou už po třech zábalech pevnější.

Gel je výživný pro tělo a kůži, ale i na vlasy. Aloe je dobrý kondicionér, protože proniká i do vlasů. Obsahuje keratin - základní protein vlasů, který omlazuje vlasy svými živinami, dává jim větší pružnost a zabraňuje lámání. 

 

Zuby - trhání. Po vytržení zubu + zašití rány. Po přiložení gelu, (seříznutá půlka listu), je rána během 48 hodin zhojená a nebolí.

Gel obsažený v listech aloe můžeme použít při léčení popálenin (např. při vaření či pečení - neudělá se puchýř), při slunečním spálení, lehčích omrzlin, modřiny, které rychleji ustupují, menších ran a mírní bolestivost. Chladivou gelovitou šťávu z listu naneseme na postižené místo, případně podélně rozříznutý list a na gáze přiložíme na postižené místo ve formě obkladu. Bércové vředy se s aloí rovněž rychleji hojí, gel se musí přiložit pouze kolem rány. List ukrojíme tak dlouhý jak potřebujeme, odkrojíme postranní zoubky, podélně list rozřízneme a přiložíme gelovou šťávou na postižené místo a ovážeme.

 

Recepty na kloubní potíže a karpální tunel

Aloe jako obklad při kloubních potížích – záněty, výrony, atd.

1 x 160ml sklenička Alpy – francovka LESANA

10 tablet acylpyrinů

4 hřebíčky

5 velkých listů aloe stromovité nebo 1 větší list aloe vera - cca 10 dkg

Alpu vlijeme do zavařovací sklenice do které nasypeme 10 acylpyrinů, pokrájené listy aloe a rozmixujeme (tyčový mixer). Sklenici uzavřeme a dáme na 3 dny do chladné tmavé spíže a občas protřepeme.
Po 3 dnech je obklad připraven posloužit bolavým kloubům a sice, na mul nebo plátýnko dáme kaši z aloe, kterou přiložíme na bolavé místo přikryjeme igelitem a převážeme. Obklad je vhodný na noc - je dost ostrý. Kdo má choulostivější pokožku, tak je vhodné před obkladem místo namazat kostivalovým krémem.

 

Karpální tunel - tento recept jsem dostala emailem a je vyzkoušený.

Syndrom karpálního tunelu (ekvivalentně kanálu) je nejčastějším útlakovým syndromem na horní končetině vůbec.
Vzniká dlouhodobým stlačením tzv. středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí právě v prostoru nazývaném karpální tunel. Útlak nervu má za následek postupně narůstající bolesti, brnění a další příznaky podstatně zhošující kvalitu života. Onemocnění postihuje častěji ženy než muže a jeho výskyt narůstá.

 

Podrobnosti o karpálním tunelu najdete zde :

https://www.zbynekmlcoch.cz/info/neurologie/syndrom_karpalniho_tunelu_priznaky_priciny_projevy_lecba_vysetreni_diagnostika.html#co_je_to_karpalni_tunel

Díky tomuto receptu jsem nemusela na operaci karpálních tunelů

Acylpyrin - 20 tablet
5 listů aloe stromkové - cca 10 dkg - nebo aloe vera
francovku herbu či lesanu - půl litru

Dlouho jsem měla bolesti rukou, hlavně v klidu a nejhorší to bylo v noci... Nevíte kam s rukou, brní prsty a jste každou chvilku vzhůru a ráno nejste schopna udržet drobné věci v rukou, nemáte v nich cit. S obtížností mažete chleba, zamykáte dveře apodobně. Pokud trpíte stejnými obtížemi, tak zkuste můj zaručený recept.

Do půl litru francovky herby (či lesany) nechte luhovat 20 tablet acylpyrinu, aloe rozmixovat a občas protřepte. Po necelém týdnu zcedit a ruce mazat před spaním. Já osobně jsem měla svou medicínu po ruce i v noci.

 

Zdroj: www.mojealoe.estranky.cz

 

Zpět